2019

Harmonogram stretnutí v 2019 - klubové schôdze a uskutočnené akcie:

Klubové stretnutia Klub kaktusárov Nobilis v Bratislave, sa konali v priestoroch študentského domova Družba na Botanickej ulici v Bratislave, vždy v prvý štvrtok v mesiaci (okrem letných prázdnin v júli a auguste) spravidla od 17:30 alebo 18:00. V letných mesiacoch je možné navštíviť kaktusové skleníky v Botanickej záhrade v Bratislave hodinu pred začiatkom klubovej schôdze. Môžete uvidieť takmer kompletnú zbierku rodov Rebutia, Echinocereus, Lithops a mnoho iných zaujímavých kaktusov a sukulentov. Schôdze sa konali vždy v zasadačke študentského domova Družba, na 1. poschodí nad bufetom alebo na prízemí vedľa bufetu podľa obsadenosti. Od roku 2020 je miesto stretávania v DK Ružinov.

Uskutočnené prednášky a klubové akcie KK NOBILIS v roku 2019:

5.12.2019 Mikulášska schôdza - vo štvrtok od 17:30 v zasadačke študentského domova Družba na Botanickej ulici. Tradičná tombola kde je obrazne viac cien ako lístkov, výborné občerstvenie, vianočná atmosféra sú každoročným zavŕšením našich klubových stretnutí.

9.11.2019 sa konala výročná klubová akcia, netradične namiesto štvrtka v sobotu v Hoteli COLOR v Bratislave, Táto špeciálna schôdza pri príležitosti osláv 60. narodenín nášho klubu bola otvorená aj pre verejnosť a nečlenov klubu. Zámerom bolo rozšíriiť povedomie lajickej verejnosti o našej činnosti a získať tak ďalších - nových členov klubu. Schôdza začala od 13:00 miniburzou kaktusov a sukulentov a prednáškami od 15:00. Počas akcie sme rozdávali upomienkové predmety a návštevníci mohli získať nielen nové rastliny ale aj vedomosti a kontakty. Akciu hodnotíme ako veľmi úspešnú a už teraz sa tešíme na ďalšie okrúhle narodeniny!

3.10.2019 Albert nám odprezentoval druhý diel jeho nedávnej cesty po Argentíne, ako vždy veľmi zaujímavé rozprávanie ako aj obrázky.

5.9.2019 Prvá poprádzninová schôdza sa niesla v duchu príprav na významné jubileum klubu, 60. výročie jeho vzniku. Zároveň sme pripravovali zájazd na zamkýňanie sezóny v Chrudime. Zaltým klincom programu bola prednáška Alberta Škrovan: ARGENTÍNA 2018 z ktorej nám Albert ukázal prvú časť, keďže materiálu je viac než dosť.

Počas piatku a víkendu v termíne od 14. júna do 16. júna 2019 sa konala už tradičná predajná výstava kaktusov a sukulentov. Počas soboty predajné stánky doplnili členovia iných slovenských kaktusárskych klubov, z Trnavy a Nových Zámkov. Tretia výstava v Zoologickej záhrade v Bratislave bola tradične príjemnou klubovou akciu, ktorej prialo počasie aj priazeň návštevníkov. Kaktusársky guláš a pečené klobásky boli vítaným kulinárskym zážitkom ako každý rok. V mene klubu ďakujeme všetkým, ktorí pomohli s organizáciou výstavy, dopravou či varením guláša a pečením klobás. Pár obrázkov nižšie pre tých, ktorí sa nestihli zúčastniť:

Tradične vo štvrtok, teraz 6. 6. 2019 sa konala posledná predprázdninová klubová schôdza. Téma prednášky Igor DRÁB - To naj ... z USA 2009-2015 bola prehľadom Igorových ciest za kaktusmi po USA. Zaujímavé a pútavé rozprávanie a zážitky iba doplnili množstvo nádherných fotografií z prírody. Tentokrát bolo poradie schôdze prehodené, po skončení prednášky, sa konalo hlasovanie o členoch výboru, pretože svojich funkcií členov výboru sa vzdali doterajší predseda klubu Albert Škrovan a hospodár klubu Eva čambalová. Noví členovia výboru sú Silvia Nevická, Stanka Motajová, Mária Zifčáková a Andrej Strnad. Z pôvodoných členov výboru zostali Martin Fried a Rado Benčík. Za predsedu klubu bol členmi výboru zvolený Rado Benčík. Odchádzajúcemu predsedovi ďakujeme za jeho doterajšiu vaic ako 11 ročnú predsednícku činnosť a veríme, že vynovený výbor spolu s novým predsedom klubu nadviažu na doterajšie úspechy klubu a budú v nich pokračovať.

Dňa 2.5.2019 nám v druhej časti svojej prednášky predseda klubu Albert Škrovan, ukázal opäť čerstvé obrázky z jeho cesty po Bolívii v roku 2018. Zaujímavá krajina, nádherná príroda, kto nevidel môže ľutovať.

Niekoľkí členovia nášho klubu sa po prvýkrát zúčastnili Festivalu záhrad od piatku 12.4. do nedele 14.4.2019 v Shopping centre BORY MALL. Táto výstava spojená s predajom rastlín bola pre náš klub premiérová a podľa ohlasu návštevníkov, určite nie posledná. Rastliny na výstavu poskytli členovia klubu: Albert Škrovan, Mária Zifčáková, Jarka a Ján Popíkoví, Borko Kolínsky a Rado Benčík. Prví dvaja menovaní počas soboty a nedele uskutočnili niekoľko workshopov o presádzaní kaktusov, o vrúbľovaní kaktusov ako aj o pestovaní baobabov.

V dňoch 4.4. až 7.4. náš klub opäť vystavoval na výstave Flóra. Pre Flóru bol rok 2019 už 40. ročník, pre náš klub 60. výročie od založenia, takže spolu oslavujeme 100. rokov ! Toto sme si nemohli nechať ujsť a napriek o mesiac skoršiemu termínu výstavy Flóra sa nám podarilo poskladať výstavnú plochu viac ako 100 metrov štvorcových. Počas výstavy členka klubu Jarka Támová moderovala aranžérsku súťaž a zároveň ako každý rok spravila prednášku o pestovaní orchideí. Ďalší člen klubu Rado Benčík v rámci sprievodného programu v piatok a v nedeľu prednášal o kaktusoch a sukulentoch. Pár obrázkov z výstavy nájdete nižšie. Už teraz vás pozývame na najbližšiu akciu, ktorá bude v Shopping centre BORY MALL v rámci Festivalu záhrad od piatku 12.4. do nedele 14.4.2019.

Dňa 28.3.2019 nám opäť prednášal predseda klubu Albert Škrovan, tentokrát to boli čerstvé obrázky z Bolívie 2018. Pútavá prezentácia, množstvo informácií a parádne fotky sú v Albertovom prípade tradičnou klasikou. Už teraz sa tešíme na ďalšiu jeho prezentáciu.

Dňa 7.3.2019 nám prednášal Albert Škrovan - z činnosti klubu v roku 2018.

Dňa 7.2.2019 sa uskutočnila prednáška Igora Drába nielen z jesennej cesty po mexickej Baja California 2018, ale aj z predošlých jeho ciest po tomto poloostrove.

Dňa 10.1.2019 sa uskutočnila prvá kaktusárska schôdza v nových priestoroch na prízemí študentského domova Družba v Bratslave na Botanickej ulici. Po úvodných náležitostiach, distribúcii časopisov a diskusii ku klubovým akciám mal prezentáciu priateľ Ali LUX. Témou jeho prezentácie bol Izrael a konkrétne obrázky z krajiny, nielen o pamiatkach ale predovšetkým zo zbierok zameraných na sukulenty. Videli sme doteraz na naše pomery nevídané prevedenia nádherných sukulentných zbierok, pričom hlavnou starosťou majiteľov sukulentov je zbierky v Izraeli tieniť a vetrať. Expozícia bonsai sukulentov, kombinácia umenia a sukulentov, obrázky hovoria samé za seba, jednoducho paráda. Kto nevidel, môže ľutovať.

Klub kaktusárov Nobilis v Bratislave, Botanická 3, 841 04 Bratislava
Všetky práva vyhradené 2022
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!