2017

V tejto časti nájdete pohľad do nedávnej minulosti, čiže popis akcií a udalostí, ktoré sa stali v minulom roku. Nájdete tu informácie z klubových prednášok a klubových akcií KK NOBILIS v Bratislave z roku 2017.

Uskutočnené prednášky a klubové akcie KK NOBILIS v roku 2017:

7. december 2017 o 17:30: tradičná mikulášska schôdza s vianočnou kapustnicou a kaktusárskou tombolou.

2. november 2017 o 18:00: Prednášal Martin Hauskrecht: Obrázky z ciest za kaktusmi.

5. október 2017 od 18:00: Prednáška Mirek Sochůrek (KK Břeclav): Obrázky z ciest po Bolívii, Takmer dvojhodinová prezentácia pútavým rozprávaním, tentokrát zameraná na krajinu, ľudí, faunu a flóru okrem kaktusov bola príjemným spestrením našich tradičných klubových schôdzí.

7.9.2017 sa konala prvá poprázdninová klubová schôdza. Na úvod sme distribuovali oba časopisy, číslo 3 slovenského Cactaceae ako aj českého Kaktusy, pogratulovali oslávencom, ktorí počas leta dosiahli životné jubileá, informovali o vyzbieraní 2% a plánovanom výlete na kaktusársku akciu roka Zamykání sezóny v Chrudime, ktorá bude tradične poslednúseptembrovú sobotu, teraz 30.9.2017. Po oficialitách sa ujal slova vynikajúci kaktusár Mário Snopka, člen trnavského klubu kaktusárov KK Islaya a zároveň webmaster ich web stránky islaya.eu, ktorý sa špecializuje na juhoamerické kaktusy. Téma jeho prednášky bola o kaktusoch v Peru, konkrétne šlo o jeden druh - Melocactus peruvianus, ktorý mal možnosť pozorovať na jeho prirodzených lokalitách v roku 2015. O tom, že prednáška bola veľmi zaujímavá niet pochýb, napriek tomu, že išlo o jeden jediný druh, ukázalo sa, že jeho variabilita v prírode je neskutočná a počas prezentácie sme mali dojem, že Mário prezentuje o niekoľkých rôznych kaktusoch. Veď posúďte sami z priložených obrázkov zverejnených so súhlasom autora.

Fotografie lokalít:

Variabilita otŕnenia a sfarbenia pokožky je obrovská:

Melokaktusy sú dospelé až keď vytvoria tzv. cefálium, čo je stlpovitý útvar, vyrastajúci z ich rastového vrcholu, obsahujúci vatu a spravdila jemné červené tŕne a drobné asi centimeter veľké kvety:

Malé semenáče vynikajú špičkovým otŕnením a chuťou žiť v neľahkých podmienkach:

9. - 11. júna 2017 sa konala Výstava kaktusov a sukulentov Bratislavská jar - predajná výstava kaktusov a sukulentov, tentokrát netradične v priestoroch Zoologickej záhrady v Bratislave. Výstavu navštívilo množstvo fanúšikov sukulentných rastlín, obdivovať mohli množstvo vystavených rastlín, podiskutovali s pestovateľmi o rastlinách, radách pri pestovaní či iných záujmoch. Už tradične si návštevníci mohli vypočuť koncert živej hudby, pochutnať na stupavských klobáskach či kaktusárskom guláši. Pár záberov z tejto vydarenej akcie, ktorú sa nepodarilo prekaziť ani kratučkému dažďu v sobotu doobeda.

1. júna 2017 od 18:00 opäť pútavo prednášal Boris Vrškový zážitky zo svojich ciest po Mexiku, ale aj rastlinách z Ománu.

Máj 2017

Flóra 2017 je opäť úspešne za nami. Tí z vás ktorí sa jej nezúčastnili sa môžu pokochať pár obrázkami z vystavených rastlín. Rado Benčík odprezentoval tri prezentácie na tému kaktusov a sukulentov, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom poslucháčov.

27. apríla 2017: sa v netradičnom termíne konala májová schôdza spojená s prednáškou Romana Staníka - Obrázky z ciest. Roman nám počas 1,5 hodinovej prezentácie ukázal množstvo fotografií z jeho dvoch ciest - po Južnej Afrike, z KAROO parku, z Chile a Argentíny. Obdivovali sme nádhernú scenériu juhoafrickej prírody pretkanú krásnymi do červena vyfarbenými a vytŕnenými rastlinami z rodu Aloe, napr. Aloe melanacantha a ďalších. Priatelia juhoamerických kaktusov sa mohli pokochať nádhernými fotografiami Copiapoí, Pyrrhocactusov, Neoporterií, Gymnocalycií a iných rastlín. Copiapoe s bielou voskom pokrytou pokožkou a čiernosfarbenými tŕňami sa nádherne vynímali na pozadí pacifického oceánu. Dozvedeli sme sa, že prvenstvo vo veľkosti, vlastne miniaturizácii kaktusov, drží pravdepodobne Copiapoa laui, ktorá je rovnako veľká ako argentínska Blossfeldia liliputana, o priemere tela 10-12 milimetrov. Prednášku p.Staníka zakončil zaslúžený potlesk členov nášho klubu.

6. apríl 2017: prednáška Albert Škrovan - Chile 2017.

2. marec 2017: A. Škrovan - Obrázky z činnosti klubu za rok 2016 (naše a navštívené akcie iných klubov a akcií)

2. február 2017, prednášal Ali Lux o faune a flóre z jeho návštvy v Južnej Afrike.

5.január 2017 - A. Škrovan - Čo nového v Bolívii? Náš kaktusársky predseda nám počas 1,5 hodinovej prezentácie pútavo opísal jeho zatiaľ ostatnú návštevu v tejto juhamerickej kaktusárskej krajine. Takmer 600 fotografií nádherných prírodných scenérií, rastlín (častokrát úplne miniatúrnych), domorodého obyvateľstva a zvierat, nás aspoň na chvíľu prenieslo na opačný koniec zemegule. Plná sála na záver ocenila Albertovu prednášku potleskom.

Klub kaktusárov Nobilis v Bratislave, Botanická 3, 841 04 Bratislava
Všetky práva vyhradené 2022
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!