2014

V tejto časti nájdete pohľad do nedávnej minulosti, čiže popis akcií a udalostí, ktoré sa v našom kaktusárskom klube stali v roku 2014.


Uskutočnené prednášky KK NOBILIS v roku 2014:

4.12.2014 od 18:00, Mikulášska schôdza, spojená s bohatou tombolou, gulášom a vianočnou kapustnicou

Ako každý rok aj tento rok nás čakala tradičná Mikulášska schôdza. Mikuláš - náš predseda Albert- nás všetkých privítal, pohostil fantastickou kapustnicou a domácimi koláčikmi. Nasledovala napínavá časť spojená s predajom tombolových lístkov a žrebovaním. Cien bolo ako vždy neúrekom, takže limit 15 lístkov na osobu nebol problém, pretože aj s týmto počtom lístkov sa dalo získať množstvo hodnotných cien: od kaktusárskych potrieb, cez kalendáre, chémiu, až po nepreberné množstvo rôznych kaktusov a sukulentných rastlín. Už teraz sa tešíme na ďalšiu tombolu o rok!

6.11.2014 o 18:00, prezentácia najkrajších fotografií rastlín v zbierkach našich členov, predseda klubu počas hodinovej prezentácie premietol množstvo fotografií nádherných rastlín, kaktusov a sukulentov. Všetky fotografie pochádzajú zo zbierok členov nášho kaktusárskeho klubu. Pre inšpiráciu pár fotografií prečo sa stať kaktusárom a členom klubu :-) 

Špeciálnu zmienku si zaslúži špičková kolekcia kultivarov a hybridov rodu astrophytum, Tomáša Kramariča. Viac nádherných obrázkov nielen o astrophytách nájdete na jeho stránke https://cactuslove.tokra.sk  

2.10.2014 Prednáška Borisa Vrškového o sukulentoch z Jemenu/Sokotry splnila očakávania, videli sme množstvo fotografií nádherných rastlín na prírodných stanoviskách. Fotky boli doplnené zaujímavým a vtipným rozprávaním Borka o príbehoch z ciest. Pár obrázkov z prezentácie:

5.9.2014 Prednáška Juraja Nemčeka z cesty za kaktusmi po Mexiku. Juraj nám pútavým rozprávaním priblížil Mexiko a premietol množstvo fotografií rastlín na prírodných stanoviskách. Pár obrázkov z prezentácie:

Klubové výstavy v roku 2014:

XX.Sympózium kaktusárska jar, 13. - 15. júna 2014

V dňoch 13. - 15. júna 2014 sa v Botanickej záhrade UK v Bratislave konalo v poradí už XX. sympózium Kaktusárska jar. Návštevníci mohli vidieť tradičnú výstavu kaktusov a sukulentov v Botanickej záhrade, počas ktorej si mohli zakúpiť nádherné rastliny.

Ako býva zvykom, počas sympózia v sobotu poobede prebiehajú v neďalekej Družbe odborné prednášky s kaktusárskou tematikou. Ani tento rok tomu nebolo ináč, čo potrvdilo množstvo zahraničných prednášajúcich hostí. Ich prezentácie boli prevažne zo zahraničných ciest za náleziskami kaktusov a sukulentov. Návštevníci výstavy mohli ochutnať pečené klobásky ako aj výborný guláš pripravený skúseným Guláš tímom z KK Nobilis. Počasie nám tentoraz vyšlo, čo ocenili nielen návštevníci ale aj samotní vystavovatelia.

Výstava kvetín Flóra 2014

V dňoch 1.5. až 4.5. sa v bratislavskej Inchebe konala výstava kvetov Flóra. Náš KK Nobilis mal na nej už tradične možnosť ukázať to najlepšie, čo členovia klubu - pestovatelia kaktusov a sukulentov majú vo svojich zbierkach. Pre klub to bol tretí ročník účasti na Flóre. Podľa návštevníkov, organizátorov Flóry a aj nás členov klubu, to bola naša doteraz najúspešnejšia prezentácia.

Ostatné kaktusárske akcie v roku 2014:

27.9.2014 Zamykanie sezóny v Chrudime, tradičná jesenná a asi najväčšia kaktusárska udalosť v Česku a Slovensku s obrovskou burzou rastlín od rána a nasledovným programom:

14.30 Předání ceny Zlatý Alberto

15.00 Andrzej Mucha - Bolivijské a Peruánské parodie

15.30 Jiří Kolařík - Kvetoucí Patagonie ve zkratce

16.00 Záhora Jarda - Echinofossulocactus = Stejnokaktus?

16.30 Petra Tvrdíková - S gymnofilem v Argentině (nekaktusářský pohled na cestování po kaktusech)

17.00 Jaroslav Šnicer - Když to nejde předkem, půjdem na to zadkem (další povídání o dobývání Aztekium valdezii)

Klub kaktusárov Nobilis v Bratislave, Botanická 3, 841 04 Bratislava
Všetky práva vyhradené 2022
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!