Pripravované a plánované akcie v roku 2019

V tejto časti nájdete informácie o pripravovaných a uskutočnených akciách nášho klubu v tomto roku ako aj o akciách iných klubov kaktusárov v rámci Slovenska a Čiech.


Harmonogram stretnutí v 2019 - klubové schôdze a plánované akcie:

Klubové stretnutia Klub kaktusárov Nobilis v Bratislave, sa konajú v priestoroch študentského domova Družba na Botanickej ulici v Bratislave, vždy v prvý štvrtok v mesiaci (okrem letných prázdnin v júli a auguste) o 18:00. V letných mesiacoch je možné navštíviť kaktusové skleníky          v Botanickej záhrade v Bratislave hodinu pred začiatkom klubovej schôdze. Môžete uvidieť takmer kompletnú zbierku rodov Rebutia, Echinocereus, Lithops a mnoho iných zaujímavých kaktusov       a sukulentov. Schôdza je vždy v zasadačke študentského domova Družba, na 1.poschodí nad bufetom.


Plánované prednášky a výstavy klubu v roku 2019:


Najbližšia predajná výstava kaktusov a sukulentov bude v ZOOlogickej záhrade v Bratislave  počas špecializovanej výstavy kaktusov a sukulentov od piatku 14. júna do nedele 16. júna 2019.

6.6.2019 Najbližšia klubová schôdza: 6. JÚNA 2019 od 17:30, téma prednášky Igor DRÁB - To naj ... z USA 2009-2015

Uskutočnené prednášky a klubové akcie KK NOBILIS v roku 2019:


Dňa 2.5.2019 nám v druhej časti svojej prednášky predseda klubu Albert Škrovan, ukázal opäť čerstvé obrázky z jeho cesty po Bolívii v roku 2018. Zaujímavá krajina, nádherná príroda, kto nevidel môže ľutovať.

Niekoľkí členovia nášho klubu sa po prvýkrát zúčastnili Festivalu záhrad od piatku 12.4. do nedele 14.4.2019 v Shopping centre BORY MALL. Táto výstava spojená s predajom rastlín bola pre náš klub premiérová a podľa ohlasu návštevníkov, určite nie posledná. Rastliny na výstavu poskytli členovia klubu: Albert Škrovan, Mária Zifčáková, Jarka a Ján Popíkoví, Borko Kolínsky a Rado Benčík. Prví dvaja menovaní počas soboty a nedele uskutočnili niekoľko workshopov o presádzaní kaktusov, o vrúbľovaní kaktusov ako aj o pestovaní baobabov.V dňoch 4.4. až 7.4. náš klub opäť vystavoval na výstave Flóra. Pre Flóru bol rok 2019 už 40. ročník, pre náš klub 60. výročie od založenia, takže spolu oslavujeme 100. rokov ! Toto sme si nemohli nechať ujsť a napriek o mesiac skoršiemu termínu výstavy Flóra sa nám podarilo poskladať výstavnú plochu viac ako 100 metrov štvorcových. Počas výstavy členka klubu Jarka Támová moderovala aranžérsku súťaž a zároveň ako každý rok spravila prednášku o pestovaní orchideí. Ďalší člen klubu Rado Benčík v rámci sprievodného programu v piatok a v nedeľu prednášal o kaktusoch a sukulentoch. Pár obrázkov z výstavy nájdete nižšie. Už teraz vás pozývame na najbližšiu akciu, ktorá bude v Shopping centre BORY MALL v rámci Festivalu záhrad od piatku 12.4. do nedele 14.4.2019.


 
   
                                     
   Dňa 28.3.2019 nám opäť prednášal predseda klubu Albert Škrovan, tentokrát to boli čerstvé obrázky z Bolívie 2018. Pútavá prezentácia, množstvo informácií a parádne fotky sú v Albertovom prípade tradičnou klasikou. Už teraz sa tešíme na ďalšiu jeho prezentáciu.

Dňa 7.3.2019 nám prednášal Albert Škrovan - z činnosti klubu v roku 2018.

Dňa 7.2.2019 sa uskutočnila prednáška Igora Drába nielen z jesennej cesty po mexickej Baja California 2018, ale aj z predošlých jeho ciest po tomto poloostrove.

Dňa 10.1.2019 sa uskutočnila prvá kaktusárska schôdza v nových priestoroch na prízemí študentského domova Družba v Bratslave na Botanickej ulici. Po úvodných náležitostiach, distribúcii časopisov a diskusii ku klubovým akciám mal prezentáciu priateľ Ali LUX. Témou jeho prezentácie bol Izrael a konkrétne obrázky z krajiny, nielen o pamiatkach ale predovšetkým zo zbierok zameraných na sukulenty. Videli sme doteraz na naše pomery nevídané prevedenia nádherných sukulentných zbierok, pričom hlavnou starosťou majiteľov sukulentov je zbierky tieniť a vetrať. Obrázky hovoria samé za seba, jednoducho paráda.

Expozícia bonsai sukulentov, kombinácia umenia a sukulentov a posledná foto je detail kvapkovej závlahy pri množených rastliných: